Ako sa učiť nemčinu

5. februára 2014
0 Komentárov

Existuje nejaký návod? Existuje nejaký trik ako učenie urýchliť? Je nemčina skutočne tak náročná?

Často sa nám registrujú záujemkyne, ktoré majú bohaté skúsenosti s opatrovaním na Slovensku. Opatrovali vlastných rodičov, starých rodičov, či susedov a podobne. Ich spoločným želaním je ísť pracovať ako opatrovateľka do zahraničia. Dôvodov je viac. Sú momentálne bez práce, alebo prácu majú ale je slabo finančne ohodnotená, túžia vycestovať, spoznať svet, pomôcť starým, chorým ľuďom. Čo však s tým, ak neovládajú jazyk danej krajiny do ktorej chcú vycestovať? Bez znalosti základov nemeckého jazyka si prácu v Nemecku alebo Rakúsku nemajú šancu nájsť. Konkurencia v tejto oblasti je veľká. Kým v minulosti ako opatrovateľka pracovala takmer každá záujemkyňa i keď s nulovou znalosťou nemčiny, dnes je situácia iná. Záujemkýň je veľmi veľa. A to nie len zo Slovenska. Preto si rodiny vyberajú. Často si rodiny kladú vysoké podmienky. Opatrovateľka musí mať približne 40 rokov, veľmi dobrú nemčinu, vodičský preukaz, bohaté skúsenosti s opatrovaním. Ak chceme splniť všetky tieto podmienky rodiny, minimálne tri štvrtiny uchádzačok z výberu vypadáva, pretože nespĺňajú niektoré z kritérií.

Naučiť sa opatrovať a ošetrovať nie je až tak zložité a môže sa to naučiť každý. V rámci opatrovateľského kurzu to máte zvládnuté a ako dôkaz o tom dostanete opatrovateľský certifikát. Horšie to je vtedy, keď sa treba naučiť jazyk. A ten je potrebný. Predstavte si, že nerozumiete klientovi čo od Vás žiada, že sa mu stane úraz a v tom momente musíte konať. Nemáte čas v strese hľadať v slovníku slová ktoré potrebujete vysloviť. Musíte ich jednoducho vedieť a rýchlo konať. Zavolať pohotovosť, rodinných príslušníkov a podobne.

Nemecký jazyk, ako aj iné jazyky sa nedá naučiť ani za pár mesiacov, ani za rok. Jazyk sa musí študovať denno – denne. Ak však žena potrebuje vycestovať čo najskôr, je logické, že toľko času nemá. Mnohé ženy pri pohovore povedia, že nemčinu síce neovládajú, ale keď sa dostanú do rodiny, určite sa ju naučia. Žiaľ takto to nefunguje. Rodiny si môžu vyberať z obrovského počtu záujemkýň, či už Slovenky, Poľky, Bulharky, Rumunky, Ukrainky. A verte že v tejto mase záujemkýň nájdu opatrovateľku s lepšou nemčinou a vyberú si práve ju. Preto je potrebné, aby ste mali dobrú nemčinu ešte pred vycestovaním.

Ako sa teda učiť? Určite nemá význam, aby ste sa nemčinu učili ako v škole. Teda klasicky a s dôrazom na gramatiku. Pre Vašu prácu nie je potrebná čistá gramatika a ani gramaticky správne písanie. To čo sa učíte, si píšte po slovensky, sú to Vaše poznámky, netrápte sa nemeckým pravopisom. Napríklad slovíčka schnell, Fieber, weinen a iné  si napíšte tak ako ich počujete, teda ako šnel, Fíber, vajnen. Takto si slovíčka skôr zapamätáte.

Ďalšou dobrou radou je učiť sa čo najviac slovíčok. Dajte si predsavzatie, že sa denne naučíte 10 nových slovíčok. Po týždni ovládate už 70 slov a z takého počtu už viete tvoriť vety. Samozrejme, že vety zo začiatku nebudú gramaticky správne. Taktiež aj u nás na Slovensku môžte hneď spozorovať, kto je cudzinec, keďže síce rozpráva celé vety ale zle skloňuje a časuje. Napríklad ak Vám niekto povie: „Ja dnes ráno kúpiť v obchod zemiak, zelenina a variť dnes dobrá zdravá zeleninová polievka.“ Určite mu porozumiete, že dnes ráno bol v obchode nakúpiť zeleninu a zemiaky a navarí na obed zdravú zeleninovú polievku. Tým že budete spájať slová do viet, budete si viac veriť, nebudete mať problém rozprávať, aby ste sa nestrápnili. Budete odvážna a časom sama začnete zisťovať, že niektoré veci z počutia rozprávajú Nemci ináč a začnete si ich sama gramaticky upravovať. Pamätajte, čím bohatšiu slovnú zásobu máte, tým skôr vytvoríte vetu. Nevadí, že gramaticky nesprávnu. Nemci Vám už porozumejú.

A ešte jedna rada. Niektoré frázy je proste dobré naučiť sa naspamäť. Predovšetkým také, ktoré Vám pomôžu v ťažkostiach, v neočakávaných situáciach – či už je to úraz alebo smrť klienta. Vtedy treba rýchlo vedieť reagovať a rýchlo vysvetliť čo sa stalo a riešiť s tým spojené záležitosti.

 

Na záver ešte jedno odporúčanie našej spoločnosti:

Praktická, zaujímavá a ľahko naučiteľná je kniha Nemčina pre opatrovateľky, od autorov Mgr. Jana Džuganová a Ing. Jaroslav Výboštek. Mnoho opatrovateliek, ktoré sú sprostredkované našou agentúrou majú preštudovanú práve túto učebnicu.


Napíšte komentár

-

Join our
mailing list

to stay up date

Prosím vyplnte správny email